Home  »  Faculty
Faculty
  • AIDED STAFF

    PRINCIPAL

    1. Sh. Jasveer Singh Chauhan M.A.( Eng)., M.Ed

     

    VICE PRINCIPALS

    1. Smt. Neena Sharma M.A. (Pol. Sci.Pub.Adm.), B.Ed.

     

    LECTURERS

    1. Smt. Mukta Sharma MA. Hindi, B.Ed. Lecturer in Hindi

     

    MASTER'S/MISTRESS'S

    1. Smt. Kiran Chaudhary M.A. Hindi, B.Ed.
    2. Smt. Promila Sharma B.A., B.Ed.
    3. Smt. Anita Singh M.Sc. (Chem), B.Ed. Ph.D.
    4. Smt. Saroj Bala B.A., B.Ed.
    5. Sh. Vikas Dhawan M.Sc. (Phy.), B.Ed.
    6. Smt. Roma Chhabra M.A. (Eng.), B.Ed.
    7. Smt. Seema Arora B.A., B.Ed.
    8. Smt. Neetu M.Sc. Maths, B.Ed.
    9. Smt. Sonia Arora M.A. Hindi, B.Ed.

     

    C & V

    1. Sh. Subhash Chand Sharma Shiksha Shastri
    2. Smt. Anita Sharma M.A. (History), B.Ed.
    3. Smt. Indu Bala M.A. (Hindi), B.Ed.

     

    P.T.I.

    1. S. Daljeet Singh P.T.I. M.A. (Pbi.), D.P. Ed.

     

    J.B.T.

    1. Smt. Jaswinder Kaur M.A. (Pol. Sci.), B.Ed.
    2. Smt. Manju Gupta B.Com, B.Ed.
    3. Smt. Suman Kumari M.A. (Hindi), B.Ed.
    4. Smt. Anita Rani B.A., B.Ed.
    5. Smt. Nutan Rani B.A., B.Ed.
    6. Smt. Anita Sharma B.A., B.Ed.
    7. Sh. Jasminder Singh Lamba M.A.(Pub. Admn.),M.Sc(chem), B.Ed., PGDCA
    8. Smt. Teena Gulati B.Com, B.Ed.
    9. Smt. Archana Dhawan B.Sc., B.Ed.
    10. Smt. Renu Bala B.A., B.Ed.

     

    CLERK

    1. Sh. Ved. Parkash B.A.,

     

    LAB ASSISTANTS

    1. Smt. Sunita Kumari Lab. Asstt.

     

    CLASS-IV EMPLOYEES

    1. Sh. Varinder Singh Gardener
    2. Sh. Ram Kumar Peon
    3. Sh. Ramesh Kumar Sweeper

     

  • UN-AIDED STAFF

    Each student is a member of one or the other faculty English, Punjabi, Hindi, Science, Sanskrit and Commerce which are supervised by the ablest members of the staff.

    TEACHING

    Sr. No. Name Designation Qualifaction
    1 Sh. Ajay Kumar H.O.D. Commerce M.Com
    2 Ms. Ekta Commerce Teacher M.Com, B.Ed.
    3 Sh. Jagmohan Verma Commerce Teacher M.Com, CS
    4 Ms. Poonam Commerce Teacher M.Com., B.Ed.
    5 Sh. Shivam Singla H.O.D. Computer Dept. MCA, B.Sc
    6 Ms. Sonika Garg Computer Teacher MCA
    7 Ms. Sonam Behri Computer Teacher MCA
    8 Sh. Vinay Science Teacher B.Sc., B.Ed.
    9 Ms. Priya Joshi Science Teacher M.Sc. Chemistry
    10 Ms. Rashmi Science Teacher M.Sc Biotechnology
    11 Ms. Suman English Teacher M.A. ( pol sci),MBA, B.Ed.
    12 Ms. Sunaina English Teacher M.A.(Eco), B.Ed
    13 S. Tej Mohan Singh Punjabi Teacher M.A. (Eco), B.Ed., PGDCA
    14 S. Kulbir Singh Punjabi Teacher M.A. (Punjabi), B.Ed.
    15 Ms. Meenu Joshi Punjabi Teacher B.A
    16 Ms. Ritu Gupta Hindi Teacher M.A. (Hindi), B.Ed.
    17 Ms. Renu Mehta Primary Teacher M.A. (Eco)
    18 Ms. Sushma Vig Primary Teacher B.A., B.Ed., NTT, PGDCA
    19 Sh. K.L. Shastri Sanskrit Teacher Shastri OT
    20 Sh. Gurbej Singh PTI B.A., D.P.Ed.
    21 Sh. Raminder Singh PTI  B.P.Ed.
    22 Ms. Shikha  Commerce Teacher M.Com, B.Ed.
    23 Ms. Lalita Commerce Teacher M.Com
    24 Sh. Vishal Science Teacher B.Sc., B.Ed.
    25 Ms. Ramnik Science Teacher M.Sc Biotechnology , B.Ed, CTET
    26 Ms. Jeevanjot Maths/ Sci Teacher B.Sc
    27 Ms. Manpreet Kaur Maths Teacher B.A. with Maths, B.Ed.
    28 Ms. Anju Punjabi Teacher M.A. (Punjabi), B.Ed.
    29 Sh. Neeraj English Taecher B.A., B.Ed. in Elective English
    30 Ms. Parsana English Teacher M.A. (English)
    31 Ms. Sushil S.St. Teacher M.A.
    32 Ms. Priya Bhatia S.St. Teacher M.A., B.Ed.
    33 Ms. Ramandeep Kaur Computer Teacher MCA
    34 Ms. Kanika Computer Teacher M.Sc IT
    35 Ms. Harpreet Computer Teacher B.A, PGDCA
    36 Ms. Manju Gupta Primary Teacher B.A., B.Ed.
    37 Ms. Aarti Primary Teacher M.A. (History), B.Ed.
    38 Ms. Sukhman Primary Teacher M.A. (Hindi), B.Ed.
    39 Ms. Shilpa Thapar Primary Teacher M.A. (History), B.Ed.
    40 Ms. Dainisha Primary Teacher M.A. (Hindi), B.Ed.
    41 Ms. Deepika Primary Teacher M.A. (History), E.T.T.
    42 Ms. Gurdarshan Primary Teacher B.A., B.Ed.
    43 Sh. Anurag Primary Teacher B.A.
    44 Ms. Neeru Primary Teacher M.A. (Hindi)
    45 Ms. Neetu Primary Teacher M.A., B.Ed.
    46 Ms. Ruchi Primary Teacher M.A., B.Ed.
    47 Sh. Salil DP D.P.Ed
    48 Ms. Rajinder Kaur PTI B.A, B.P.Ed.
    49 Ms. Anu Art & Craft Teacher Diploma in Art & Craft

     

    NON-TEACHING

    1. Sh. Ramesh Kumar Lab Asstt. B.A.
    2. Smt. Kamlesh Rani Librarian B.A., B.Ed.
    3. Sh. Rajesh Baskay Accountant B.A.
    4. Smt. Jyoti Gupta Clerk B.A. (M.O.P.)
    5. Ms. Alka Clerk B.Com, MBA

     

    CLASS-IV

    1. Sh. Veer Singh Gate Keeper 8th
    2. Sh. Raja Ram Gardener Middle
    3. Sh. Gurmeet Singh Electrician 9th
    4. Smt. Meena Kumari Peon 8th
    5. Smt. Shiv Kumari Peon Primary
    6. Smt. Jyoti Malhotra Peon 10th
    7. Smt. Kelash Sweeper Illetrate
    8. Sh. Sunny Sweeper 5th
    9. Smt. Monika Sweeper 6th
    10. Smt. Seema Peon  
    11. Smt. Manjeet Kaur Peon  
    12. Sh. Harish Kumar Peon  
    13. Smt. Kamaljeet Sweeper  
    14. Smt. Sahkuntala Peon